Games

Team Scotland Medallists

Team Scotland has a proud history of success at the Commonwealth Games, winning medals at every Games to date. From the first Games in Hamilton in 1930 to Team Scotland’s record breaking performance at Glasgow 2014 and Gold Coast 2018, Scottish athletes have continued to excel.

Filter medallists
Total: 504 Medals
Gold Medals

132 Gold

Silver Medals

143 Silver

Bronze Medals

229 Bronze

Athlete(s)
Sport
Event name
Games
Medal
Duncan Scott
Aquatics
200m Freestyle – Men
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
Aquatics
Mixed Synchronised 3m Springboard
Gold Medal
Laura Muir
Athletics
1500m – Women
Gold Medal
Eilish McColgan
Athletics
10000m – Women
Gold Medal
Sean Lazzerini
Boxing
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Sam Hickey
Boxing
Middleweight – Men
Gold Medal
Reese Lynch
Boxing
Light Welterweight – Men
Gold Medal
Cycling
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem – Men
Gold Medal
Sarah Adlington
Judo
over 78kg – Women
Gold Medal
Lawn Bowls
Para-Sport B2/B3 Mixed Pairs
Gold Medal
Lawn Bowls
Para B6-B8 Pairs – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Para B6-B8 Pairs – Women
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
100m Freestyle – Men
Gold Medal
Grace Reid
Aquatics
1m Springboard – Women
Gold Medal
Mark Stewart
Cycling
Points Race – Men
Gold Medal
Katie Archibald
Cycling
3000m Individual Pursuit – Women
Gold Medal
Neil Fachie
Cycling
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem – Men
Gold Medal
Neil Fachie
Cycling
Para-Sport Sprint B Tandem – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Triples – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal
David McMath
Shooting
Double Trap – Men
Gold Medal
Dan Wallace
Aquatics
400m Individual Medley – Men
Gold Medal
Hannah Miley
Aquatics
400m Individual Medley – Women
Gold Medal
Ross Murdoch
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Gold Medal
Athletics
T12 100m – Women
Gold Medal
Josh Taylor
Boxing
64kg – Men
Gold Medal
Charlie Flynn
Boxing
60kg – Men
Gold Medal
Cycling
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem – Men
Gold Medal
Cycling
Para-Sport Sprint B Tandem – Men
Gold Medal
Daniel Keatings
Gymnastics
Pommel Horse – Men
Gold Medal
Dan Purvis
Gymnastics
Parallel Bars – Men
Gold Medal
Sarah Adlington
Judo
over 78kg – Women
Gold Medal
Chris Sherrington
Judo
Over 100kg – Men
Gold Medal
Kimberley Renicks
Judo
Under 48kg – Women
Gold Medal
Sarah Clark
Judo
Under 63kg – Women
Gold Medal
Louise Renicks
Judo
Under 52kg – Women
Gold Medal
Euan Burton
Judo
Under 100kg – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal
Darren Burnett
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Tennis
Mixed Doubles
Delhi 2010
Gold Medal
Robbie Renwick
Aquatics
200m Freestyle – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Hannah Miley
Aquatics
400m Individual Medley – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Callum Johnson
Boxing
81kg Light Heavyweight – Men
Delhi 2010
Gold Medal
David Millar
Cycling
Road Individual Time Trial – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Jen McIntosh
Shooting
50m Rifle Prone – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone (Pair) – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Jonathan Hammond
Shooting
50m Rifle Prone – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone (Pair) – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Gregor Tait
Aquatics
200m Backstroke – Men
Gold Medal
Gregor Tait
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
David Carry
Aquatics
400m Freestyle – Men
Gold Medal
David Carry
Aquatics
400m Individual Medley – Men
Gold Medal
Caitlin McClatchey
Aquatics
400m Freestyle – Women
Gold Medal
Caitlin McClatchey
Aquatics
200m Freestyle – Women
Gold Medal
Kenny Anderson
Boxing
81kg Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Cycling
Team Sprint – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Sheena Sharp
Shooting
50m Rifle Prone – Women
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone (Pair) – Women
Gold Medal
Alison Sheppard
Aquatics
50m Freestyle – Women
Gold Medal
Chris Hoy
Cycling
1km Time Trial – Men
Gold Medal
Steve Frew
Gymnastics
Rings – Men
Gold Medal
Graeme Randall
Judo
Under 81kg – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Para – Men’s Triples
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Alex Arthur
Boxing
54kg – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Women
Gold Medal
Peter Nicol
Squash
Singles – Men
Gold Medal
Yvonne Murray
Athletics
10000m – Women
Gold Medal
Paul Shepherd
Boxing
48kg – Men
Gold Medal
Robert Brand
Lawn Bowls
Para-Sport VI Singles – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Women
Gold Medal
Richard Corsie
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Shirley McIntosh
Shooting
50m Rifle Prone Individual
Gold Medal
Liz McColgan
Athletics
10000m – Women
Gold Medal
Charles Kane
Boxing
Light Welterweight – Men
Gold Medal
Loretta Cusack
Judo
Under 56kg – Women
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal
Shooting
Open Clay Target Skeet Pairs
Gold Medal
Liz McColgan
Athletics
10000m – Women
Gold Medal
Badminton
Doubles – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Meg Ritchie
Athletics
Discus Throw – Women
Gold Medal
Allan Wells
Athletics
100m – Men
Gold Medal
Allan Wells
Athletics
200m – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Willie Wood
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Arthur Clarke
Shooting
Open Fullbore Rifle – Men
Gold Medal
Shooting
10m Air Rifle (Pair) – Men
Gold Medal
Alister Allan
Shooting
50m Rifle 3 Position – Men
Gold Medal
Allan Wells
Athletics
200m – Men
Gold Medal
Athletics
4 x 100m Relay – Men
Gold Medal
Alister Allan
Shooting
50m Rifle Prone – Men
Gold Medal
David Wilkie
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
David Wilkie
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Rosemary Wright
Athletics
800m – Women
Gold Medal
Ian Stewart
Athletics
5000m – Men
Gold Medal
Rosemary Payne
Athletics
Discus – Women
Gold Medal
Lachie Stewart
Athletics
10000m – Men
Gold Medal
Thomas Imrie
Boxing
67kg – Men
Gold Medal
Alexander Leckie
Fencing
Sabre Individual – Men
Gold Medal
Jim Alder
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
John McDermott
Boxing
Featherweight – Men
Perth 1962
Gold Medal
Robert Mallon
Boxing
48kg – Men
Perth 1962
Gold Medal
Alexander Leckie
Fencing
Foil Individual – Men
Perth 1962
Gold Medal
Phil Caira
82.5kg – Men
Perth 1962
Gold Medal
Ian Black
Aquatics
220 Yard Butterfly – Men
Gold Medal
Peter Heatly
Aquatics
10m Platform – Men
Gold Medal
Jackie Brown
Boxing
Flyweight – Men
Gold Medal
Dick McTaggart
Boxing
60kg – Men
Gold Medal
Phil Caira
82.5kg – Men
Gold Medal
Peter Heatly
Aquatics
1m Springboard – Men
Gold Medal
Elenor Gordon
Aquatics
220 Yard Breaststroke – Women
Gold Medal
Aquatics
330 Yard Medley Relay – Women
Gold Medal
Joseph McGhee
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
John Smillie
Boxing
Bantamweight – Men
Gold Medal
Dick Currie
Boxing
Flyweight – Men
Gold Medal
Peter Heatly
Aquatics
10m Platform – Men
Gold Medal
Elenor Gordon
Aquatics
220 Yard Breaststroke – Women
Gold Medal
Duncan Clark
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
Henry Gilliland
Boxing
Featherweight – Men
Gold Medal
Hugh Riley
Boxing
Flyweight – Men
Gold Medal
Norman Hamilton
Aquatics
220 Yard Backstroke – Men
Gold Medal
William Francis
Aquatics
100 Yard Backstroke – Men
Gold Medal
Athletics
440 Yard – Men
Gold Medal
Robert Sprot
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Edward Melrose
Wrestling
Bantamweight – Men
Gold Medal
Duncan Wright
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
James Rolland
Boxing
Lightweight – Men
Gold Medal
Stephen Clegg
Aquatics
50m Freestyle S13 – Men
Gold Medal
Sean Frame
Athletics
T53/54 Marathon – Men
Gold Medal
Eilish McColgan
Athletics
5000m – Women
Gold Medal
Neah Evans
Cycling
Road Race – Women
Gold Medal
Jack Carlin
Cycling
Keirin – Men
Gold Medal
John Archibald
Cycling
Scratch Race – Men
Gold Medal
Cycling
Para-Sport Sprint B Tandem – Men
Gold Medal
Cycling
Para-Sport Sprint B Tandem – Women
Gold Medal
Neah Evans
Cycling
25km Points Race – Women
Gold Medal
Louise Christie
Gymnastics
Rhythmic Ribbon – Women
Gold Medal
Finlay Allan
Judo
66kg – Men
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
Mark Szaranek
Aquatics
400m Individual Medley – Men
Gold Medal
Hannah Miley
Aquatics
400m Individual Medley – Women
Gold Medal
Ross Murdoch
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Gold Medal
Eilidh Doyle
Athletics
400m Hurdles – Women
Gold Medal
Maria Lyle
Athletics
Para-Sport T35 100m – Women
Gold Medal
Katie Archibald
Cycling
Points Race – Women
Gold Medal
Neah Evans
Cycling
Scratch Race – Women
Gold Medal
Jack Carlin
Cycling
Individual Sprint – Men
Gold Medal
John Archibald
Cycling
4000m Individual Pursuit – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Triples – Women
Gold Medal
Neil Stirton
Shooting
50m Rifle Prone – Men
Gold Medal
Dan Wallace
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 200m Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Michael Jamieson
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Gold Medal
Eilidh Doyle
Athletics
400m Hurdles – Women
Gold Medal
Lynsey Sharp
Athletics
800m – Women
Gold Medal
Kirsty Gilmour
Badminton
Singles – Women
Gold Medal
Cycling
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem – Women
Gold Medal
Cycling
Para-Sport Sprint B Tandem – Women
Gold Medal
Gymnastics
Team Competition – Men
Gold Medal
Daniel Keatings
Gymnastics
Individual All-Around – Men
Gold Medal
Stephanie Inglis
Judo
Under 57kg – Women
Gold Medal
Matthew Purssey
Judo
Under 90kg – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Para-Sport B2/B3 Mixed Pairs
Gold Medal
Jen McIntosh
Shooting
50m Rifle 3 Position – Women
Gold Medal
Drew Christie
Shooting
Clay Target Skeet – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 200m Freestyle Relay – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Sean Fraser
Aquatics
100m Freestyle Para Sport S8 – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Michael Jamieson
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Eilidh Doyle
Athletics
400m Hurdles – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Josh Taylor
Boxing
60kg – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Cycling
Team Sprint – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Shooting
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) – Open
Delhi 2010
Gold Medal
Shona Marshall
Shooting
Trap – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Jonathan Hammond
Shooting
50m Rifle 3 Position – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Peter Kirkbride
Under 94kg Combined – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Aquatics
4 x 200m Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Euan Dale
Aquatics
400m Individual Medley – Men
Gold Medal
Kirsty Balfour
Aquatics
200m Breaststroke – Women
Gold Medal
Chris Baillie
Athletics
110m Hurdles – Men
Gold Medal
Ross Edgar
Cycling
Sprint – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Women
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone (Pair) – Men
Gold Medal
Gregor Tait
Aquatics
200m Backstroke – Men
Gold Medal
Graeme Smith
Aquatics
1500m Freestyle – Men
Gold Medal
Lee McConnell
Athletics
400m – Women
Gold Medal
Jenni Brien
Judo
Under 57kg – Women
Gold Medal
Sarah Clark
Judo
Under 63kg – Women
Gold Medal
David Somerville
Judo
Under 66kg – Men
Gold Medal
Michael Thomson
Shooting
Skeet – Men
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone (Pair) – Women
Gold Medal
Alison Sheppard
Aquatics
50m Freestyle – Women
Gold Medal
Allison Curbishley
Athletics
400m – Women
Gold Medal
John Wilson
Boxing
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone (Pair) – Women
Gold Medal
Shooting
50m Rifle 3 Position (Pair) – Men
Gold Medal
Athletics
4 x 400m Relay – Men
Gold Medal
Yvonne Murray
Athletics
3000m – Women
Gold Medal
Winston Sweatman
Judo
Under 86kg – Men
Gold Medal
Claire Schiach
Judo
Under 52kg – Women
Gold Medal
Mark Preston
Judo
60kg – Men
Gold Medal
Alan Ogilvie
Under 56kg Combined – Men
Gold Medal
Alan Ogilvie
Under 56kg Snatch – Men
Gold Medal
Jean Hill
Aquatics
100m Breaststroke – Women
Gold Medal
Jean Hill
Aquatics
200m Individual Medley – Women
Gold Medal
Geoff Parsons
Athletics
High Jump – Men
Gold Medal
Tom McKean
Athletics
800m – Men
Gold Medal
Harry Lawson
Boxing
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
James McAllister
Boxing
Welterweight – Men
Gold Medal
Douglas Young
Boxing
Heavyweight – Men
Gold Medal
Senga McCrone
Lawn Bowls
Singles – Women
Gold Medal
Alister Allan
Shooting
50m Rifle Prone – Men
Gold Medal
Alister Allan
Shooting
50m Rifle 3 Position – Men
Gold Medal
Charles Revolta
Under 52kg – Men
Gold Medal
Albert Patrick
Wrestling
130kg – Men
Gold Medal
Robin Brew
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Freestyle Relay – Women
Gold Medal
Anne Clarkson
Athletics
800m – Women
Gold Medal
Joe Kelly
Boxing
Flyweight – Men
Gold Medal
Jim Cairns
Shooting
Open Centre Fire Pistol – Men
Gold Medal
Shooting
Open Rapid Fire Pistol Pairs – Men
Gold Medal
Allan Wells
Athletics
100m – Men
Gold Medal
Badminton
Doubles – Mixed
Gold Medal
James Douglas
Boxing
Light Welterweight – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Charles Revolta
Flyweight – Men
Gold Medal
Albert Patrick
Wrestling
Over 100kg – Men
Gold Medal
Kim Wickham
Aquatics
100m Butterfly – women
Gold Medal
David Wilkie
Aquatics
100m Breaststroke – Men
Gold Medal
Rosemary Payne
Athletics
Discus – Women
Gold Medal
Alex Harrison
Boxing
Light Middleweight – Men
Gold Medal
Colin McEachran
Shooting
Open Fullbore Rifle – Men
Gold Medal
Ian McCafferty
Athletics
5000m – Men
Gold Medal
Jim Alder
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
John Gillan
Boxing
Lightweight – Men
Gold Medal
Brian Temple
Cycling
10 Mile Scratch Race – Men
Gold Medal
Fencing
Epee Team – Men
Gold Medal
Fencing
Foil Team – Women
Gold Medal
Fencing
Sabre Team – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal
Robert McGregor
Aquatics
110 Yard Freestyle – Men
Gold Medal
Thomas Imrie
Boxing
67kg – Men
Gold Medal
Alexander Leckie
Fencing
Sabre Individual – Men
Gold Medal
W. Booth
Wrestling
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Robert McGregor
Aquatics
110 Yard Freestyle – Men
Perth 1962
Gold Medal
Michael Lindsay
Athletics
Discus Throw – Men
Perth 1962
Gold Medal
Michael Lindsay
Athletics
Shot Put – Men
Perth 1962
Gold Medal
Dick McTaggart
Boxing
60kg – Men
Perth 1962
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Perth 1962
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Perth 1962
Gold Medal
Joseph Black
Lawn Bowls
Singles – Men
Perth 1962
Gold Medal
Ian Black
Aquatics
440 Yard Freestyle – Men
Gold Medal
Aquatics
880 Yard Freestyle Relay – Men
Gold Medal
G.H. Farquhar
Boxing
Middleweight – Men
Gold Medal
Robert Kane
Boxing
60kg – Men
Gold Medal
Alastair Duncan
Wrestling
Leightweight – Men
Gold Medal
John Wardrop
Aquatics
440 Yard Freestyle – Men
Gold Medal
Frank McQuillan
Boxing
Lightweight – Men
Gold Medal
Peter Heatly
Aquatics
1m Springboard – Men
Gold Medal
Alan Paterson
Athletics
High Jump – Men
Gold Medal
Andrew Forbes
Athletics
Six Miles – Men
Gold Medal
David Young
Athletics
Discus – Men
Gold Medal
James Watson
Boxing
Featherweight – Men
Gold Medal
Margot Hamilton
Aquatics
100 Yard Backstroke – Women
Gold Medal
Aquatics
330 Yard Medley Relay – Men
Gold Medal
Donald Robertson
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
JohnGeorge Holton
Boxing
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Ellen King
Aquatics
100 Yard Backstroke – Women
Gold Medal
William Francis
Aquatics
100 Yard Backstroke – Men
Gold Medal
Tommy Holt
Boxing
51kg – Men
Gold Medal
Ross Murdoch
Aquatics
50m Breaststroke – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Medley Relay – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 200m Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
400m Individual Medley – Men
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
100m Freestyle – Men
Gold Medal
Katie Shanahan
Aquatics
400m Individual Medley – Women
Gold Medal
Toni Shaw
Aquatics
100m Freestyle Para Sport S9 – Women
Gold Medal
Katie Shanahan
Aquatics
200m Backstroke – Women
Gold Medal
Ross Murdoch
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Gold Medal
Athletics
4 x 400m Relay – Women
Gold Medal
Jake Wightman
Athletics
1500m – Men
Gold Medal
Laura Muir
Athletics
800m – Women
Gold Medal
Samantha Kinghorn
Athletics
1500m Para Sport T53/54 – Women
Gold Medal
Matthew McHale
Boxing
Bantamweight – Men
Gold Medal
Tyler Jolly
Boxing
Welterweight – Men
Gold Medal
Finn Crockett
Cycling
Road Race – Men
Gold Medal
Jack Carlin
Cycling
Individual Sprint – Men
Gold Medal
Neah Evans
Cycling
3000m Individual Pursuit – Women
Gold Medal
Cycling
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem – Women
Gold Medal
Shannon Archer
Gymnastics
Vault – Women
Gold Medal
Malin Wilson
Judo
57kg – women
Gold Medal
Rachel Tytler
Judo
Under 78kg – Women
Gold Medal
Iain McLean
Lawn Bowls
Men’s Singles
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Squash
Doubles – Men
Gold Medal
Beth Potter
Triathlon
Individual – Women
Gold Medal
Micky Yule
Para Powerlifting Heavyweight – Men
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
200m Freestyle – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 200m Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Duncan Scott
Aquatics
200m Butterfly – Men
Gold Medal
James Heatly
Aquatics
1m Springboard – Men
Gold Medal
Jake Wightman
Athletics
1500m – Men
Gold Medal
Mark Dry
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
Robbie Simpson
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
Kirsty Gilmour
Badminton
Singles – Women
Gold Medal
John Docherty
Boxing
75kg – Men
Gold Medal
Reece McFadden
Boxing
52kg – Men
Gold Medal
Neah Evans
Cycling
Points Race – Women
Gold Medal
Callum Skinner
Cycling
1km Time Trial – Men
Gold Medal
Gymnastics
Team Competition – Men
Gold Medal
Dan Purvis
Gymnastics
Floor – Men
Gold Medal
Frank Baines
Gymnastics
Parallel Bars – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Women
Gold Medal
Ian Shaw
Shooting
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) – Open
Gold Medal
Seonaid McIntosh
Shooting
50m Rifle Prone – Women
Gold Medal
Seonaid McIntosh
Shooting
50m Rifle 3 Position – Women
Gold Medal
Linda Pearson
Shooting
Double Trap – Women
Gold Medal
Marc Austin
Triathlon
Individual – Men
Gold Medal
Corrie Scott
Aquatics
50m Breaststroke – Women
Gold Medal
Hannah Miley
Aquatics
200m Individual Medley – Women
Gold Medal
Erraid Davies
Aquatics
Para-Sport SB9 100m Breaststroke – Women
Gold Medal
Ross Murdoch
Aquatics
100m Breaststroke – Men
Gold Medal
Mark Dry
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
Badminton
Mixed Doubles
Gold Medal
Reece McFadden
Boxing
52kg – Men
Gold Medal
Stephen Lavelle
Boxing
91kg Heavyweight – Men
Gold Medal
Katie Archibald
Cycling
Points Race – Women
Gold Medal
James Millar
Cycling
Under 66kg – Men
Gold Medal
Dan Purvis
Gymnastics
Rings – Men
Gold Medal
Connie Ramsay
Judo
Under 57kg – Women
Gold Medal
Sally Conway
Judo
Under 70kg – Women
Gold Medal
John Buchanan
Judo
Under 60kg – Men
Gold Medal
Andrew Burns
Judo
Under 90kg – Men
Gold Medal
Shooting
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) – Open
Gold Medal
Jen McIntosh
Shooting
50m Rifle Prone – Women
Gold Medal
Viorel Etko
Wrestling
Freestyle Wrestling Men – 61kg
Gold Medal
Alex Gladkov
Wrestling
Freestyle Wrestling Men – 65kg
Gold Medal
David Carry
Aquatics
400m Freestyle – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Lauren Smith
Aquatics
Synchronised Swimming Solo – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Stephanie Twell
Athletics
1500m – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Stephen Simmons
Boxing
91kg – Men
Delhi 2010
Gold Medal
David Millar
Cycling
Road Race – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Shooting
50m Rifle 3 Position (Pair) – Women
Delhi 2010
Gold Medal
Shooting
50m Rifle 3 Position (Pair) – Men
Delhi 2010
Gold Medal
Kirsty Balfour
Aquatics
100m Breaststroke – Women
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Medley Relay – Men
Gold Medal
Gregor Tait
Aquatics
100m Backstroke – Men
Gold Medal
Lee McConnell
Athletics
400m Hurdles – Women
Gold Medal
Susan Egelstaff
Badminton
Singles – Women
Gold Medal
Ross Edgar
Cycling
Keirin – Men
Gold Medal
James McCallum
Cycling
20km Scratch Race – Men
Gold Medal
Kate Cullen
Cycling
25km Points Race – Women
Gold Medal
Chris Hoy
Cycling
1km Time Trial – Men
Gold Medal
Adam Cox
Gymnastics
High Bar – Men
Gold Medal
Tommy Yule
85kg – Men
Gold Medal
Graeme Smith
Aquatics
400m Freestyle – Men
Gold Medal
Alison Sheppard
Aquatics
50m Butterfly – Women
Gold Medal
Jamie Quarry
Athletics
Decathlon – Men
Gold Medal
Craig McEwan
Boxing
71kg Light Middleweight – Men
Gold Medal
Andrew Young
Boxing
91kg Heavyweight – Men
Gold Medal
Cycling
Sprint – Men
Gold Medal
Barry Collie
Gymnastics
Vault – Men
Gold Medal
Stephanie Hart
Judo
over 78kg – Women
Gold Medal
Steve Vidler
Judo
90kg – Men
Gold Medal
Fiona Robertson
Judo
Under 48kg – Women
Gold Medal
Karen Cusack
Judo
Under 52kg – Women
Gold Medal
Amanda Costello
Judo
Under 70kg – Women
Gold Medal
Lee McGrorty
Judo
Under 73kg – Men
Gold Medal
Edith Barnes
Shooting
Clay Target Skeet – Women
Gold Medal
Tommy Yule
Under 94kg Snatch – Men
Gold Medal
Badminton
Doubles – Women
Gold Medal
Colin McNeil
Boxing
Welterweight – Men
Gold Medal
Jackie Townsley
Boxing
Light Middleweight – Men
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone Pairs
Gold Medal
Shooting
Air Rifle Pairs – Men
Gold Medal
Shooting
50m Rifle 3 Positions Pairs – Women
Gold Medal
Squash
Doubles – Men
Gold Medal
Fraser Walker
Aquatics
200m Individual Medley – Men
Gold Medal
Geoff Parsons
Athletics
High Jump – Men
Gold Medal
Joseph Townsley
Boxing
Light Middleweight – Men
Gold Medal
Joanne Walker
Gymnastics
Rhythmic Hoop – Women
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Women
Gold Medal
Shooting
Skeet (Pair) – Men
Gold Medal
Shooting
50m Rifle Prone – Women
Gold Medal
Shooting
Air Rifle Pairs – Men
Gold Medal
Alister Allan
Shooting
50m Rifle 3 Position – Men
Gold Medal
Graeme English
Wrestling
90kg – Men
Gold Medal
Calum McNeil
Wrestling
74kg – Men
Gold Medal
Geoff Parsons
Athletics
High Jump – Men
Gold Medal
Liz McColgan
Athletics
3000m – Women
Gold Medal
David Anderson
Boxing
Lightweight – Men
Gold Medal
Billy Cusack
Judo
71kg – Men
Gold Medal
Graham Campbell
Judo
Open – Men
Gold Medal
Donna Robertson
Judo
Under 48kg – Women
Gold Medal
Graham Campbell
Judo
Under 95kg – Men
Gold Medal
Richard Corsie
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Shooting
Open Smallbore 50m Rifle Position 3 Pairs
Gold Medal
Alan Ogilvie
Under 56kg Clean and Jerk – Men
Gold Medal
Neil Cochran
Aquatics
200m Freestyle Medley – Men
Gold Medal
Ruth Gilfillan
Aquatics
200m Freestyle – Women
Gold Medal
Yvonne Murray
Athletics
3000m – Women
Gold Medal
Sandra Whittaker
Athletics
200m – Women
Gold Medal
Athletics
4 x 100m Relay – Men
Gold Medal
Badminton
Doubles – Mixed
Gold Medal
Glen Brooks
Boxing
Bantamweight – Men
Gold Medal
George Ferrie
Boxing
Middleweight – Men
Gold Medal
Wilson Docherty
Boxing
under 48kg – Men
Gold Medal
Alec Mullen
Boxing
Light Middleweight – Men
Gold Medal
Edward Alexander
Cycling
1000m Match Sprint
Gold Medal
Richard Corsie
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Rowing
Pairs – Men
Gold Medal
Shooting
Smallbore 50m Rifle 3 Positions Pairs – Men
Gold Medal
John Knowles
Shooting
Smallbore 50m Rifle Prone – Men
Gold Medal
Alan Ogilvie
Under 52kg – Men
Gold Medal
David Connelly
Wrestling
48kg – Men
Gold Medal
Graeme English
Wrestling
90kg – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 200m Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Medlay Relay – Men
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Medley Relay – Women
Gold Medal
Athletics
4 x 400m Relay – Women
Gold Medal
Chris Black
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
Graham Eggleton
Athletics
Pole Vault – Men
Gold Medal
Cameron Sharp
Athletics
100m – Men
Gold Medal
Cameron Sharp
Athletics
200m – Men
Gold Medal
Athletics
4 x 100m Relay – Men
Gold Medal
Shooting
Open Clay Target Trap (Pair) – Men
Gold Medal
Shooting
50m Rifle 3 Position (Pair) – Men
Gold Medal
Albert Patrick
Wrestling
100kg – Men
Gold Medal
Brian Burgess
Athletics
High Jump – Men
Gold Medal
John Robson
Athletics
1500m – Men
Gold Medal
Chris Black
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
John McAllister
Boxing
Lightweight – Men
Gold Medal
John Hynd
Over 110kg – Men
Gold Medal
Sandra Dickie
Aquatics
100m Breaststroke – Women
Gold Medal
Aquatics
4 x 100m Medley Relay – Women
Gold Medal
Steve Cooney
Boxing
Welterweight – Men
Gold Medal
John Bambrick
Boxing
Light Flyweight – Men
Gold Medal
James Douglas
Boxing
Light Welterweight – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal
Willie Wood
Lawn Bowls
Singles – Men
Gold Medal
Alister Allan
Shooting
50m Rifle Prone – Men
Gold Medal
John McNiven
Flyweight – Men
Gold Medal
Ian Duncan
Wrestling
100kg Freestyle – Men
Gold Medal
Maurice Allan
Wrestling
90kg Freestyle – Men
Gold Medal
David Wilkie
Aquatics
200m Breaststroke – Men
Gold Medal
Moira Walls
Athletics
High Jump – Women
Gold Medal
William Sutherland
Athletics
20 Mile Walk – Men
Gold Medal
John Rafferty
Boxing
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Stewart Ogilvie
Boxing
51kg – Men
Gold Medal
Tommy Joyce
Boxing
Welterweight – Men
Gold Medal
Alex McHugh
Boxing
Flyweight – Men
Gold Medal
Susan Youngs
Fencing
Foil Individual – Women
Gold Medal
John McNiven
Flyweight – Men
Gold Medal
Grant Anderson
Super Heavyweight – Men
Gold Medal
Don Urquhart
Wrestling
Light Flyweight – Men
Gold Medal
Jim Alder
Athletics
6 Mile – Men
Gold Medal
Badminton
Doubles – Mixed
Gold Medal
Andrew Peace
Boxing
Welterweight – Men
Gold Medal
Fencing
Foil Team – Men
Gold Medal
T. Menzies
Boxing
75kg – Men
Perth 1962
Gold Medal
James Moir
Lightweight – Men
Perth 1962
Gold Medal
James Turnbull
Wrestling
Bantamweight – Men
Perth 1962
Gold Medal
William Bannon
Boxing
75kg – Men
Gold Medal
Robert Scott
Boxing
64kg – Men
Gold Medal
Alfred Owen
Boxing
51kg – Men
Gold Medal
Peter Heatly
Aquatics
10m Platform – Men
Gold Medal
Aquatics
330 Yard Medley Relay – Men
Gold Medal
Margaret Girvan
Aquatics
440 Yard Freestyle – Women
Gold Medal
Ewan Douglas
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Pairs – Men
Gold Medal
Albert Kinnear
Aquatics
110 Yard Backstroke – Men
Gold Medal
Aquatics
330 Yard Medlay Relay – Women
Gold Medal
Margot Hamilton
Aquatics
110 Yard Backstroke – Women
Gold Medal
Hugh Cameron
Boxing
Flyweight – Men
Gold Medal
Thomas Ward
Wrestling
Light Heavyweight – Men
Gold Medal
Aquatics
800 Yard Freestyle Relay – Men
Gold Medal
Margot Hamilton
Aquatics
330 Yard Medlay Relay – Women
Gold Medal
Jean McDowall
Aquatics
100 Yards Freestyle – Women
Gold Medal
John Michie
Athletics
High Jump – Men
Gold Medal
Athletics
660 Yard Relay – Women
Gold Medal
William Mackenzie
Athletics
Hammer Throw – Men
Gold Medal
Athletics
4 x 440 Yard Relay – Men
Gold Medal
Athletics
4 x 110 Yard Relay – Men
Gold Medal
Ian Young
Athletics
100 Yards – Men
Gold Medal
James Stothard
Athletics
880 Yards – Men
Gold Medal
Duncan Wright
Athletics
Marathon – Men
Gold Medal
Thomas Wells
Boxing
51kg – Men
Gold Medal
Boxing
Heavyweight – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal
Murdoch White
Wrestling
Featherweight – Men
Gold Medal
Robert Harcus
Wrestling
Middleweight – Men
Gold Medal
Archibald Dudgeon
Wrestling
Heavyweight – Men
Gold Medal
Cissie Stewart
Aquatics
440 Yard Freestyle – Women
Gold Medal
Ellen King
Aquatics
220 Yard Backstroke – Women
Gold Medal
Aquatics
400 Yard Freestyle Relay – Women
Gold Medal
Alex Lyons
Boxing
Featherweight – Men
Gold Medal
Lawn Bowls
Fours – Men
Gold Medal

Join the club

Subscribe to our newsletter